top of page

O přednáškách

     Všechny moje přednášky vycházejí z mých neprofesionálních více či méně dobrodružných cest. Mnoho kolegů, známých i neznámých mě nabádalo, abych se pustil do veřejných promítání. Jelikož rád o cestování vyprávím a sdílím zajímavé i důležité informace, rozhodl jsem se vytvořit několik fotografických show. Moje amatérské cesty mají být ukázkou, že cestování není v dnešní době drahé, a moje zkušenosti a zážitky tak mohou být krásným příkladem nebo motivací pro ostatní, kteří se někdy bojí vyjet dále než po Evropě. Na svých cestách se snažím setkávat co nejvíce s místními lidmi a původními kmeny a pochopit jejich kultury, které musíme chránit. Nejen o tom jsou cestovatelské přednášky... Pokud vás nějaké téma zaujme, neváhejte mě kontaktovat.

Dále naleznete krátké texty, o jakých končinách vyprávím:

Kambodža – země starobylých chrámů a prolité krve

Starobylé chrámy v Ankoru rozhodně zaslouží delší zastavení. Samozřejmě se podíváme i do typické plovoucí vesnice na jezeře Tonle Sap. Daleko na severu na kambodžsko-laosko-vietnamských hranicích zaskočíme na návštěvu k horským Khmérům, kteří stále žijí tradičním způsobem. Hlavní město Phnompenh oslní zlatem na královském paláci, ale zarmoutí bídou místních obyvatel. Tomu sekundují místa spojená s krutým řáděním Rudých Khmérů v čele s Pol Potem. Zajímavostí bude vyprávění o kambodžském králi, který jako jediný vladař na světě hovoří plynně česky. Zazní i unikátní hudební skladby složené otce nynějšího panovníka. Nebude chybět ani opuštěný ostrov a úchvatné pobřeží s bílým pískem na plážích.

 

 

Borneo - od Lovců lebek až po právo Šaría (kromě Bornea, také Brunej, Singapur, kousek Thajska a pevninské Malajsie)

Jeden den se potápět s exotickými rybičkami a druhý den zdolat čtyřtisícovou horu. Jak spojit zdánlivě nespojitelné během jedné cesty? Jet na Borneo! Podíváme se společně do největších jeskyní světa hluboko v džunglích a za divokými orangutany do panenské přírody. Projdeme se po stopách Lovců lebek a dostaneme se až do vesnice jejich potomků. Zastavíme se také v Bruneji, zemi zlatých paláců s extrémním kontrastem k životnímu stylu obyčejných obyvatel. Zbude-li čas, zaletíme i na malou ochutnávku nedalekého Singapuru, kde jsme zakončili naše měsíční putování.

Srí Lanka - ostrov slonů a čaje

 

Zaleťme společně do jižní Asie na ostrov voňavého čaje a svébytné kultury Sinhálců a Tamilů, kde se na mnohých místech zastavil čas. Nebudou chybět posvátná místa buddhistů, hinduistů i křesťanů, národní parky na souši i v oceánu a nezbytná divoká zvířata v čele s největšími suchozemskými savci, slony. Navštívíme 7 z 8 kulturních a přírodních památek, které jsou zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Prostor bude i pro nezapomenutelné zážitky z místní dopravy, ať už vlaky, autobusy či tuktuky. A nakonec zavítáme na největší buddhistický svátek světa - Esala Perahera, kde v průvodu pochoduje několik desítek nazdobených slonů a téměř 5000 tanečníků.

 

 

10 000 km napříč pěti státy jižní Afriky (JAR, Namibie, Botswana, Zimbabwe, Zambie)

 

Společně zaletíme na "černý kontinent" do pěti zemí jižní Afriky - Jihoafrické republiky, Namibie, Botswany, Zimbabwe a Zambie. Zvu vás na procházku po pouštích, solných pláních a savanách, kde divoká zvířata ještě nemají strach z lidí a chovají se naprosto přirozeně. Nebude chybět Velká pětka (sloni, nosorožci, lvi, buvoli a leopardi) a samozřejmě i další africká zvířata (žirafy, hroši, pakoni, zebry, paviáni, damani a spousty dalších). Navštívíme Damary stále mluvící svými mlaskavým jazykem, tradiční vesnici kmene Himba a projedeme se na kmeni mokoro deltou řeky Okawango. Nebudou chybět pohledy ze zimbabwské i zambijské strany na "kouř, který hřmí", neboli Viktoriiny vodopády. Cesta však nebyla bez drobných škrábanců, takže výměna 4 pneumatik za 3 dny, koupě 4 úplně nových, oprava utržené duální baterky ruční brzdy a nefunkčních světel, ulomený klič od zámku, prodřený přívodní kabel do palubní desky a mnoho dalších eskapád během měsíčního putování divočinou.

Lze vytvořit promítání pouze o Namibii či Botswaně.

Z Ďáblova chřtánu za tanečnicemi na karneval (Brazílie, Argentina, Paraguay)

 

Podíváme se nejprve do oblasti trojmezí Brazílie, Argentiny a Paraguaye, zejména na vodopády Iguaçu, které jsou největším systémem vodopádů světa. Nahlédneme přímo do Ďáblova chřtánu a posuneme se na řeku Paraná, kde stojí druhá největší vodní elektrárna světa Itaipú. Nebude chybět ani São Paulo, největší město Brazílie, nejbohatší a největší město Latinské Ameriky a celé jižní polokoule. Nejvíce času, ale strávíme v Rio de Janeiru, cidade maravilhosa!, jak ho nazývají místní. Kromě sochy Krista, Cukrové homole, největší favely Rocinha, pláží Copacabana a Ipanema se zavlníme v rytmu samby na nejslavnějším karnevalu světa přímo na tribunách Sambódromo. Uvidíte více než 6 škol samby a mezi nimi i průvod vítěze z konce února 2017.

S batohem na 6 dílech světa

 

Již během střední školy jsem začal intenzivně a hlavně levně cestovat. Během posledních 10 let studentského života se tak nashromáždilo spousta zážitků a nádherných míst z více než 80 zemí světa. Společně tedy navštívíme rozmanitá místa v Africe, Asii, Evropě, Severní a Jižní Americe, Austrálii a Oceánii. Plovoucí vesnice v Kambodži, mayská ztracená města v Americe, buddhistický festival na Srí Lance, tanečnice samby v Brazílii, Ďáblův chřtán v Argentině, potomci Lovců lebek na Borneu či kanibalů na Fidži, hypermoderní centra v Singapuru, úchvatná zákoutí Pyrenejských hor, kláštery na skalách v Řecku či Velká africká pětka v jižní Africe. Jaké to je vyměňovat pneumatiky, když za keřem mohou číhat lvi, jízda v otevřeném vlaku na posledním schodu nad propastmi, jak se kupuje celý autobus, být okraden samotnými policisty, pobíhat s klokany, plavat se žraloky či potkat Rudého Khméra. To a mnohem více uvidíte na promítání s názvem S batohem na 6 dílech světa. Nebude chybět ani výběr ze světové street food a dalších lokálních často i netradičních specialit.

Lze vytvořit promítání pouze o street food doplněné místními fotografiemi.

6 000 km Mexikem, Guatemalou a Belize

 

Prozkoumat celé Mexiko během jedné cesty je naprosto nemožné. Tato cesta nás tedy zavede na pouhých 6 000 km dlouhý okruh, při kterém navštívíme pulsující samostatné největší město světa Ciudad de México, olmécké, toltécké, aztécké a mayské památky, nádhernou a rozmanitou přírodu státu Chiapas, nekonečné roviny Yucatánského poloostrova či zapomenuté mayské město Tikal hluboko v guatemalských džunglích. Pomalý životní styl s nekončícími fiestami doplní nezapomenutelná kuchyně plná vůní a barev. Prastará koloniální obydlí a kostelíky naznačí, že se zde čas od dob Cortéze místy zastavil. Vše ale vystřídá tvrdá realita válek drogových kartelů a občasné výpady ospalých revolucionářů. V mezoamerice tak není nikdy o zážitky nouze. Hned první den jsem byl okraden a za týden nás okradli dokonce i policisté. Navštivme tedy společně země opeřeného hada a bájného ptáka quetzala.

Lze vytvořit promítání pouze o Mexiku.

Toulky Evropou křížem krážem (mix evropských zemí)

 

Cestování je vášeň, která dokáže člověka uchvátit na celý život. Jelikož mám možnost cestovat od útlého dětství, jsem jí nyní doslova posedlý :-) Pojďte si poslechnout vyprávění o různých zemích Evropy, kterých jsem navštívil celkem 29. Podíváme se na místa, které i v turistických zemích jako Francie, Španělsko či Itálie bývají opomenuta, a do zemí jako Moldavsko nebo Andorra, které zase naopak nepatří na přední příčky turistické navštěvovanosti, ačkoliv mají mnoho co nabídnout. Nehledě na množství dobrodružství, kdy roztlačování autobusu ve švýcarských Alpách vám přijde jako zcela normální. Zažili jste téměř 40 °C vysoko v Pyrenejských horách? Jaké to je zneuctít státní budovu neuznaného státu nebo ztratit kolegu v dartmoorských bažinách, krajině psa baskervillského? Dobíhat vlaky v Itálii, které mají poté 4 hodiny zpoždění? Potkat španělskou královskou rodinu či bydlet u britského poslance doma? Přijďte na promítání, kde bude k vidění mnohem více!

Americký sen na východním pobřeží (východní pobřeží USA a Kanady)

 

Kde jinde začít než v New Yorku, symbolu svobody a naděje mnoha imigrantů. Vstřebat jedinečnost města, které nikdy nespí, během jediné cesty je nemožné. Naopak Philadelphie či Washington DC přináší mnohem klidnější atmosféru, kterou občas okoření sám „Donald“. Pojďme se projet regionem Amišů, navštívit výrobu Harley-Davidson, čokoládovnu Hersey, univerzitní města Boston a New Haven, ochutnat humra ve státe Maine, zkusit život Otců poutníků v Plymouthu, nahlédnout pod pokličku čarodějnickým procesům v Salemu a fandit na zápasech NHL či baseballové ligy. Přes hřmící vodní masu Niagarských vodopádů zaskočme také do východní části Kanady, země mnoha superlativů. Dostaneme se přes národní parky a velká města až do ospale vyhlížejícího Tadoussacu na pozorování velryb. Východní pobřeží nelze zakončit jinde než na Floridě, jak říkají místní Sunshine state. Zábavné parky v okolí Orlanda, Kennedyho vesmírné středisko na mysu Canaveral, aligátoři v NP Everglades či Key West, které proslulo nevázaným životním stylem a jistým opovrhováním zbytku USA. Přeci jen je blíže do Havany než do Miami. Pojďte společně prožít americký sen!

Lze vytvořit promítání pouze o USA či Kanadě.

Od horských goril až na střechu Afriky (Tanzanie, Uganda a Rwanda)

 

Tajemný ostrov Unguja, známý spíše pod nesprávným jménem Zanzibar, se proslavil nejen jako ostrov koření a romantických pláží, ale také jako kruté centrum otrokářství. Z rodiště Freddieho Mercuryho se vydáme na sever Tanzanie do největší neporušené sopečné kaldery na světě Ngorongoro. Z této africké Noemovy archy už není daleko do NP Serengeti, který nabízí úchvatnou podívanou na migraci statisícových stád pakoňů a zeber. Přeskočíme rovník, abychom mohli po několikahodinovém treku vysoko v ugandských horách pohlédnout doslova z očí do očí největším primátům na zemi – gorilám! Nespoutanou krásu divočiny vystřídá nepochopitelná krutost rwandské genocidy, údajně pětkrát horší masakr než holokaust. Celé putování zakončíme výstupem na majestátně se čnící nejvyšší pohoří Afriky – Mount Kilimanjaro, které pomalu ale jistě ztrácí svou sněhovou čepici na vrcholu Kibo.

Lze vytvořit promítání pouze o Tanzanii.

Austrálie – malý kontinent plný velkých překvapení (Austrálie s Tasmánií a Fidži)


Vydejme se na 12 000 km dlouhý okruh nejmenším a zároveň nejsušším kontinentem, kde vzdálenosti mezi jednotlivými místy jsou mnohem větší, než byste mohli být zvyklí z jiných zemí. Austrálie, země psů dingo, klokanů, koal, wombatů, ježur, tasmánského čerta, eukalyptu, didgeridoo a bumerangů nabízí fascinující přírodní scenérie, atraktivní podmořský svět a zcela odlišný životní styl protinožců. Z pulzujícího Sydney se vydáme na sever až do nejstaršího pralesa na zemi Daintree NP, odkud zamíříme do rudého středu. Jedné velké pustiny, kde nepotkáte živáčka desítky, stovky či tisíce kilometrů. Nekonečně dlouhé rovné silnice vystřídá zpět obydlené východní pobřeží, kde si mimo jiné vyběhneme na nejvyšší vrchol Mount Kosciuszko. Nebude chybět ani ostrov Tasmánie s pohnutou vězeňskou minulostí a krátká zastávka v tropickém ráji Oceánie na kanibalském souostroví Fidži.


Lze vytvořit promítání pouze o vybrané části Austrálie.

Kili a Kosciu aneb jak začít Korunu planety

 

Koruna planety neboli Seven summits označuje 7 nejvyšších hor světa. Pojďme spolu prozkoumat dvě z nich. Na začátek vyběhneme na nejvyšší „kopec“ pevninské Austrálie Mount Kosciuzsko do výšky 2 228 m n. m. Sněžné hory nacházející se ve státě Nový jižní Wales jsou asi jedinou oblastí nejmenšího kontinentu, kde se dá i lyžovat. Z drsné krajiny se přesuneme na nejvyšší vrchol jihovýchodní Asie, malajský vrchol Mount Kinabalu. Jeden den se potápět s exotickými rybičkami a druhý den zdolat čtyřtisícovou horu. Na Borneu snadné! Vše zakončíme výstupem na majestátně se čnící nejvyšší pohoří Afriky – Mount Kilimanjaro, které pomalu ale jistě ztrácí svou sněhovou čepici na vrcholu Kibo. Stanout na vrcholu, jak říkají místní je hakuna matata, ale hlavně dodržujte „pole, pole!“ neboli pomalu, pomalu ;-) Tak vzhůru do hor!

Maroko a Egypt - skvost evropského, afrického a arabského světa

Maroko i Egypt patří k nejpoutavějším oblastem severní Afriky. Prozkoumejme poklady dávných faraonů v zemi, jež byla svědkem vzestupu a pádu nejzáhadnější ze středomořských civilizací. Egypt nabízí velkou rozmanitost a dobrodružství, ať už při návštěvě skalních chrámů, mumií a pokladů ukrytých v hrobkách, plavbě po Nilu či objevování podmořského světa.

Maroko, jakožto nejbližší „orient“ je pro Evropany vzdálený jen necelou hodinu lodí ze Španělska nebo pár hodin letadlem. I přes spojení afrických, arabských a evropských tradic si Maroko zatím uchovává svůj nezaměnitelný půvab pouštní země s typickým pohořím Atlas. Projedeme místa četných harémů, beduínů a válečníků. Nebudou chybět města jako Marakéš, Casablanca nebo Féz. Vydejme se do země s typickou mentalitou lidí a způsobem života, který se nám jeví jako nepochopitelný. Aneb jak říkají místní: „Vy, Evropané máte hodinky, my máme čas!“

Lze vytvořit promítání pouze o Maroku nebo Egyptě.

Krásy nejbližšího okolí České republiky (Rakousko, Polsko, Slovensko a Německo)

Často hledáme exotické destinace, ale přitom úchvatná místa v zahraničí můžeme navštívit takřka za branami naší nádherné vlasti. V době levných autobusů a vlaků je to přeci tak snadné. Jak si udělat prodloužený víkend v Malopolském vojvodství za pár korun? Navštívíme horská jezera, vysokohorské štíty, soutěsky, doly, hrady, zámky, skanzen a mnohem více cestou po alpském Rakousku. Bavorsko a Sasko nejsou jen tradiční vánoční trhy v Norimberku a Drážďanech. Kdo nevylezl na slovenský vrchol Rysy, jako by ani nebyl ve Vysokých Tatrách. V létě, v zimě, stále je co objevovat. Přijďte nasbírat inspiraci na cesty, které můžete již zítra podniknout i Vy!

bottom of page